PVC Tank İmalatı

PVC tank imalatı ucuz  ve yapısal olarak esnek, sağlam bir plastik türüdür. Çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. PVC ham haldeyken sert bir plastiktir. Fakat esneklik kazanılması için içeriğine kimyasal moleküller katılmıştır. Günümüzde PVC’nin kullanım alanı genelde inşaat sektörü olmuştur. İnşaattaki yapı malzemelerinde kullanılmıştır. Kapı profilleri, pencere profilleri, elektrik kaplamalarında, döşemelerde, doğalgaz borularında, su borularında, elektrik tesisat kablolarında, pencere çerçevelerinde genelde PVC kullanılmıştır.

PVC’nin tek kullanım alanı inşaat sektörü değildir. Tank imalatında da kullanılır. Depolama tanklarında. PVC tank imalatı sayesinde boyut olarak büyük gereksinimlere ihtiyaç duyulan ürünler uzun süre koruma altına alınabilir.  Mesela; akaryakıtlar, sular, atık sular, kimyasal atıklar, doğalgaz, petrol ve bazı ürünler PVC tankları ile uzun süre koruma altında saklanabilir. Yapı olarak sağlamdır, serttir ve birçok olumsuz duruma karşı direnç göstermektedir. Soğuk ve sıcak hava koşullarına uzun süre dayanabilir. Kimyasal etkisi bulunmaz. Doğa dostu bir plastik türüdür.

PVC’nin en önemli özelliği de zor tutuşma, kendiliğinden sönme özelliğidir. Ürün kendiliğinden hiçbir şekilde yanmaz fakat harici bir ateşle yanabilir. Bu harici ateş plastikten uzaklaştırıldığında ürün kendiliğinden söner. Bu bakımdan günümüz endüstrisinde en çok tercih edilen plastik türüdür. Hem ucuz hem dayanıklıdır. Son zamanlarda PVC tank imalatı için yoğun taleplerde bulunulmaktadır. PVC tanklar ile ürünler uzun yıllar hiçbir zarar görmeden korunur. Küfe karşı yüksek direnç kabiliyeti gösterir.

İhtiyaca uygun boyutta ve ebatta üretilen PVC tankların şeklini de alıcı belirler. Genelde dikey veya yatay silindir şeklindeki tanklar tercih edilse de tercihe göre köşeli dikdörtgen prizma şeklinde tanklar da üretilebilmektedir. Çok önemli olmasa da istenilen renk seçimi yapılabilir. PVC tanklarının temizliği ve bakımı kolaydır.

  • Doğramalar ve diğer profiller, zemin ve duvar kaplamaları, çatı kaplama levhaları, tünel astarları, yüzme havuzları ve tanklar gibi bina ürünleri.
  • Su ve kanalizasyon boruları ve tertibatı, enerji ve iletişim boruları.
  • Branda, yağmurluk ve oluklu metal levhalar gibi kaplamalar.
  • Düşük voltajlı enerji kaynakları, iletişim, elektronik aletler ve otomobiller için yalıtım ve geçirmezlik.
  • Ambalajlar, farmasötikler, gıda ve şekerleme, su ve meyve suları, etiketler, sunum tepsileri.
  • Otomobillerdeki kablolar, gövde altı kaplaması ve iç aksesuarlar.
  • Kan torbaları, kan nakil tüpleri ve cerrahi eldivenler gibi tıbbi ürünler.
  • Bahçe hortumları, ayakkabılar, şişme havuzlar, çadırlar gibi dinlence ürünleri.
Isı Dayanımı (°C)90Alkol Dayanımı 
(20 °C)
İYİMetal YapışmasıÇOK İYİ
Düşük Sıcaklık Dayanımı (°C)-45Keton Dayanımı
 (20 °C)
ZAYIFGaz GeçirgenliğiİYİ
Ozon DayanımıÇOK İYİAsit DayanımıÇOK İYİDielektrik DirenciÇOK İYİ
Yırtılma DayanımıÇOK İYİBaz DayanımıÇOK İYİYanma DirenciİYİ
Aşınma DayanımıMÜKEMMELYağ Direnci (Astm3, 100 °C)İYİSu DayanımıMÜKEMMEL
Fiziksel ÖzelliklerMÜKEMMELYakıt Direnci Astm Fuel B, 40°CZAYIF